fbpx
11 Zasad sukcesu zawodowego

11 Zasad sukcesu zawodowego

Dlaczego jednym osobom sukces zawodowy przychodzi bardzo łatwo, a inni – mimo wytężonej pracy – nigdy go nie osiągają? Czy jest jakaś tajemnica sukcesu zawodowego, którą znają tylko nieliczni? Poznaj zasady, które pomogą Ci go donieść.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dwie osoby – o podobnym potencjale intelektualnym oraz tak samo pracowite – mają zupełnie różne wyniki? Jedna ma kiepską pracę, jest niezadowolona ze swoich zarobków i nie ma szans na awans. Często również jej życie prywatne pozostawia wiele do życzenia. Druga osoba wręcz przeciwnie! Awansuje, odnosi kolejne sukcesy zawodowe i z powodzeniem łączy pracę z życiem rodzinnym.

Doskonale można to zobrazować na przykładzie sportowców. Wyobraź sobie dwóch zawodników stojących na linii startu. Obaj mają podobne przygotowanie i możliwości fizyczne, jednak zupełnie inne nastawienie do swojego zwycięstwa. Który z nich zajmuje najwyższe miejsce na podium? Okazuje się, że zawody wygrywa ten, który ma wiarę we własne zwycięstwo.

Reklama
Advertisement

Jak rozbudzić w sobie motywację do działania?

Poniżej znajdziesz 11 zasad sukcesu zawodowego, które zwiększą efektywności Twoich działań. Pomogą też ukierunkować Twój umysł na skuteczną realizację zaplanowanego celu.

Zasada 1

Zastanów się, jakie sukcesy zawodowe możesz osiągnąć w swojej pracy lub biznesie. Jeśli są one spójne z tym, co chcesz robić, to świetnie! Czasami może się jednak zdarzyć, że to, czym zajmujesz się obecnie, nie pozwoli osiągnąć tego, do czego dążysz. Wtedy konieczna jest zmiana pracy lub profilu działalności Twojej firmy.

Zasada 2

Przyzwyczaj się do myśli, że sukces zawodowy jest czymś, co możesz osiągnąć. Bez odpowiedniego nastawienia osiągnięcie sukcesu jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Pamiętasz przykład ze sportowcami?

Zasada 3

Przypomnij sobie swoje poprzednie osiągnięcia – zarówno te w pracy zawodowej czy w biznesie, jak i te, które miały miejsce, gdy chodziłeś do szkoły oraz te w życiu prywatnym. To powinno Cię przekonać, że Ty też wiele potrafisz. Pamiętaj o tym!

Zasada 4

Zastanów się, czy w obecnej pracy lub biznesie odniosłeś już jakiś mały sukces. A skoro tak, to pora na kolejne!

Zasada 5

Załóż sobie specjalny notes lub kalendarz. Na początku napisz w nim, co chcesz osiągnąć. To będzie twój cel główny. Teraz podziel drogę do jego osiągnięcia na kilka etapów. Pamiętaj, aby dać sobie dostatecznie dużo czasu na realizację zadań na każdym z tych etapów.

Teraz każdego dnia zapisuj sobie sukces, nawet ten najdrobniejszy. Gdy poczujesz znużenie i zniechęcenie, zacznij czytać to, co wcześniej w nim zapisałeś. To powinno utwierdzić Cię w przekonaniu, że jedna porażka nie przekreśla poprzednich osiągnięć.

Zasada 6

Nie oczekuj sukcesu zbyt szybko. Do niektórych celów, szczególnie tych bardziej ambitnych, prowadzi długa i wyboista droga.

Zasada 7

Przypomnij sobie kilka trudnych sytuacji z Twojego życia, z którymi sobie poradziłeś. Potem pomyśl: „Skoro poradziłem sobie z tamtym problemem, to dlaczego nie mam pokonać tych trudności”.

Zasada 8

Wystrzegaj się bezkrytycznego porównywania siebie z innymi. Absolwent rozpoczynający pracę nie powinien porównywać się z kimś, kto pracuje kilka lub kilkanaście lat w danym zawodzie. To samo dotyczy biznesu.

Taki profesjonalista czy odnoszący sukcesy przedsiębiorca może być dla Ciebie wzorem i nauczycielem. Nie może służyć jednak jako porównanie. W biegu maratońskim nie biorą przecież udziału dorośli i dzieci równocześnie.

Zasada 9

Naucz się planowania. To pozwoli lepiej skoncentrować się na celu, który chcesz osiągnąć i zwiększy efektywność Twojej pracy. Unikniesz też zajmowania się rzeczami zbędnymi. Pamiętaj, że mądre planowanie uwzględnia zarówno sprawy zawodowe jak i czas dla siebie.

Zasada 10

Pracuj systematycznie. Zaległości nie wpływają bowiem korzystnie na Twoje samopoczucie, ponieważ stanowią pewnego rodzaju obciążenie psychiczne. Uniemożliwiają też zajęcie się sprawami bieżącymi.

Zasada 11

Przestań wyolbrzymiać swoje pomyłki lub niedociągnięcia. Każdy ambitny człowiek dąży do perfekcji, ale pomyłki zdarzają się nawet mistrzom. Z czasem będzie ich coraz mniej.

Pamiętaj! Działaj tu i teraz z zasobami, jakimi dysponujesz w tej właśnie chwili.