fbpx
Jak nie przepłacać za domenę internetową?

Jak nie przepłacać za domenę internetową?

Bez domeny internetowej, albo jak kto woli adresu internetowego, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek strony internetowej czy poczty e-mail. I choć jej założenie (kupienie) jest bardzo proste, to warto zrobić to z głową, by w przyszłości nie przepłacać za jej coroczne odnawianie.
Cena domeny może się bardzo różnić w zależności od rejestratora, czyli firmy zajmującej się ich sprzedażą. Wpływ na to ma przede wszystkim polityka cenowa danego przedsiębiorstwa, bo można przyjąć, że koszty związane z usługą zarządzania i utrzymania domen jest podobny w każdej z nich. Zanim więc zarejestrujesz swoją wymarzoną domenę, dowiedz się, na co przed jej zakupem warto zwrócić uwagę.

Pierwszy rok, drugi rok...

Decydując się na rejestrację domeny internetowej musisz wiedzieć, że jej posiadanie wymaga corocznego odnawiania, co wiąże się – jak pewnie się domyślasz – ze stosowną opłatą. Opłata ta naliczana jest „z góry”, czyli płacisz za prawo korzystania z danego adresu przez kolejny rok. Możesz oczywiści zapłacić od razu za klika lat, ale to już Twoja decyzja.

Cena za pierwszy rok użytkowania domeny jest zazwyczaj zdecydowanie niższa niż za jej odnawianie w kolejnych latach. Dlatego to właśnie cenę za odnowienie domeny należy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie domeny u danego rejestratora. Większość firm podaje obie kwoty na stronie z ofertą domen lub w cenniku. Jeśli jednak musisz się namęczyć, by znaleźć te informacje na stronie, rozważ skorzystanie z oferty innej firmy.

Reklama
Advertisement

Razem czy osobno?

Spora ilość firm świadczy zarówno usługi rejestracji domen internetowych jak i usługi hostingowe. Czasami więc spotkasz się z ofertą, że w ramach zamawianego hostingu (serwera), otrzymujesz do niego bezpłatną domenę – najczęściej jest to adres z rozszerzeniem .PL. I choć na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie może wydawać się korzystne, to jednak znów warto sprawdzić ile zapłacisz za odnowienie domeny w kolejnych latach. Bo często jest to kwota nawet dwukrotnie wyższa, niż w przypadku rejestracji domeny u innego rejestratora.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wiedzieć przed zakupem adresu internetowego oraz serwera w jednej firmie, a której nie znajdziesz na ich stronie internetowej. Osoby zawodowo zajmujące się pozycjonowanie stron internetowych rekomendują posiadanie domeny oraz hostingu w różnych miejscach. Takie informacje również warto brać pod uwagę decydując się na własną stronę WWW.

Uważaj na promocje

Domena za 1 zł! Szkoda nie skorzystać z takiej oferty, prawda? W tym przypadku również warto sprawdzić ile później będziesz płacić za odnowienie swojej domeny internetowej. Dodatkowo warto zapoznać się z warunkami takiej promocji, bo często i tam kryją się nieciekawe zapisy.

Nie można jednak wsadzać wszystkich do jednego worka. Są promocje na adresy internetowe z których faktycznie warto korzystać. Na przykład w Domeny.tv, choć cen za przedłużenie nie mają najniższych, co jakiś czas pojawia się oferta na domeny z końcówką .EU (sam z nich korzystam). Podczas takiej promocji, najczęściej za cenę przedłużenia domeny, możesz wtedy dostać adres zarejestrowany na 10 lat. I to jest prawdziwa promocja!

Zawsze masz wybór!

Jeśli nie jesteś zadowolony z usług (i cen) dotychczasowego rejestratora, to pamiętaj, że zawsze możesz przenieść swoją domenę do innego operatora. Potrzebny do tego będzie specjalny kod AuthInfo, który uzyskasz od obecnego dostawcy usług – może do tego być potrzebne przesłanie np. skanu dowodu osobistego. Informację jak to zrobić znajdziesz przeważnie na stronie pomocy danej firmy.